Başkanımız, İnebolu’da programa katıldı

Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, İnebolu ilçesinde Sayın Milletvekilimiz Metin Çelik, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel, Kastamonu Belediye Başkanımız Tahsin Babaş, İnebolu Belediye Başkan Vekili Ayşe Baysal ve davetlilerin katımlarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evinin açılış törenine katıldı.

Kastamonu’muz, Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Dünya’ya açılıyor.

2017 yılının kültür başkenti olan Kazakistan’ın Türkistan bölgesinde gerçekleştirilen toplantıda 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu seçildi.
Türkistan kentinde gerçekleştirilen toplantıya Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Azerbayacan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı a. Nizami Cafarov, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamedıulı, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Sultan Jumagulov, Türkmenistan Kültür Bakanı a. Nursahet Şırımov, Gagavuz Yeri ( Moldova ) Kültür ve Turizm Baş İdaresi Başkanı Marina Semıonova ülkelerinin kültür ve turizmden sorumlu bakanları katıldı.
Kastamonu’nun 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi ile gerçekleştirilen toplantıda;
Mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması teklifi değerlendirilmiş ve bu konuda TÜRKSOY üyesi ülkelerin kültür bakanlıkları, dış işleri bakanlıkları, Türk Konseyi ve TÜRKPA gibi kardeş kuruluşların uzmanlarının bir araya gelerek çalışma grubu oluşturulması, söz konusu çalışma grubunun hazırladığı gerekli değişikliklerin bir sonraki daimi konsey toplantısında imzalanması kararlaştırılmış,
Üye Ülkelerden gelen öneriler ve Daimi Konsey üyelerinin teklifleri doğrultusunda TÜRKSOY 2018 Yılı Faaliyet Programı onaylanmış,
Daimi Konsey, TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini sürdüren Düsen KASEİNOV , 2017-2020 dönemi için oy çokluğu ile yeniden göreve seçilmiştir.
Kastamonu İlinin, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden olduğuna işaret eden Kastamonu Valisi Sayın Yaşar Karadeniz; “7 bin yıllık tarihiyle kesintisiz bir kronolojiye sahip olan medeniyet şehri Kastamonu, 900 yılı aşkın süredir Türk yurdudur.
Kentin tarihte Türkmen beyliği Candaroğulları’nın başkenti, Osmanlı’ya İstanbul’a kadar uzanan önemli bir kent merkezi olarak hizmet veren, Kastamonu, Çanakkale Savaşı ve Türk Milli Mücadelesinin kahraman şehridir.
Kastamonu Belediyesinin geleneksel hale getirdiği Türk Dünyası Günleri ve Kastamonu Üniversitesinin Türk Dünyası üniversiteleriyle kurduğu çok yönlü iş birliği ilişkilerin kalıcı hale getirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir” ifadelerini kullandı.
Toplantıda ayrıca 36. Dönem Toplantısı Koordinatörlüğünün T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üstlenilmesi ve toplantının, 2018 yılı sonlarında 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Türkiye’nin Kastamonu şehrinde yapılması kararlaştırılmıştır.
Kastamonu Valiliği / Basın

 

 

http://www.kastamonu.travel/Home/Anasayfa

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği

Abana’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Ilgaz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından etkinlik düzenlendi.

Boyama ve oyunlarla gerçekleşen etkinlikte gökyüzüne rengarenk balonlar bırakıldı.

Programa öğrenciler ve öğretmenlerin yanı sıra Belediye Başkanımız Altan Erdoğan ve eşi Huriye Erdoğan, Belediye Meclis Üyemiz Hayriye Gül ve davetliler katıldı.

“Yaşama Yol Ver” kampanyası öğrencilerimize tanıtıldı

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğünce, “Yaşama Yol Ver” projesi kapsamında 112 Acil Servis hizmetleri öğrencilere tanıtıldı.

Atatürk İlk ve Ortaokulu öğrencileri ile bir araya gelen Abana 112 Acil Servis ekibi öğrencilere acil sağlık hizmetlerinin önemini anlattı. Ardından ambulanstaki tıbbi cihazların tanıtıldığı etkinliği öğrencilerimiz ilgiyle takip etti.

Abana’nın yüksek kesimlerindeki kar manzaraları dünya gündeminde

Geçtiğimiz günlerde ilçemizin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrası doğa beyaz örtüye teslim oldu.

Anadolu Ajansı muhabiri Semih Yüksel tarafından drone ile görüntülenen ormanlık alanların oluşturduğu görsel güzellik yabancı basının da ilgisini çekti.

Fotoğraflar, dünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden biri olan “Time”ın 4 milyon 700 bin takipçisinin bulunduğu İnstagram hesabında ve Londra merkezli haftalık haber, uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisi The Economist’in 1 milyon 300 bin takipçisi olan resmi İnstagram hesabında Semih Yüksel-AA imzasıyla yayınlandı. Kar manzaraları, AA’nın kurumsal internet sayfası, Türkiye Gazetesi ve TRT Avaz’da da galeri olarak sunuldu.

Fotoğraflar, AA Yurt Haberler Editörlüğünün dış basında bu haftanın ilgiyle izlenen fotoğrafları arasında da yer aldı.

Belediye Başkanımız Altan Erdoğan’dan ziyaretler

İstanbul’da düzenlenen 11. Kastamonu Günleri dolayısıyla burada bulunan Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, çeşitli temaslarda bulundu.

AK Parti Abana İlçe Başkanı Murat Baş ile Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’yı makamlarında ziyaret eden Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, ilçemize kazanımlar konularında görüşmelerde bulundu.

Başkanımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Belediye Başkanımız Altan Erdoğan’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı:

“Geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusu, çocuklarımızın hayata hazırlanmasında önemli görev üstlenen ve her türlü fedakarlığı gösteren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyor; görevlerinde başarılar diliyorum.”

Altan ERDOĞAN/Abana Belediye Başkanı

2016 Toplumsal Fair Play Ödülü, Abana’ya

Geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde, Abana`da Atatürk İlk ve Ortaokulu yolundaki bir bankanın ATM’sinin önünde buldukları parayı banka kapısının altından içeri atan, konunun Anadolu Ajansı tarafından haber yapılmasının ardından da ülkemiz genelinde kamuoyunun dikkatini çeken Halis Yahya Kapçak ve Yiğit Sakallıoğlu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin “İyiye, doğruya, güzele” sloganı ile bu yıl 35.sini düzenlediği 2016 Türkiye Fair Play Ödülleri kapsamında ödüllendirildi.

TMOK 2016 TOPLUMSAL FAIR PLAY ÖDÜLÜ’ne layık görülen öğrenciler, ödüllerini Dünya Fair Play Yönetim Kurulu Üyesi ve TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar’dan aldı.

Abana Belediyesi olarak öğrencilerimizi, ailelerini ve öğretmenlerini tebrik ediyoruz.

Haberin detayı: http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/Haber-Detay/2016-TMOK-Fair-Play-Odulleri-Sahiplerini-Buldu/2704

 

Başkanımızdan Ankara temasları

Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcımız Ramazan Akçınar ile Ankara temaslarında bulundu.

Ziyaretler kapsamında, Abana sahilleri için önem taşıyan Derin Deniz Deşarjı Projesi’nin takibi için İller Bankası Genel Müdürlüğü ziyaret edildi. Yer tahsisi yapılan proje için Çevresel Etki Değerlendirme raporu süreci devam ediyor.

Yine, konu için Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ceylan da ziyaret edilerek, proje için görüşmelerde bulunuldu.

Hacıveli Mahallesi’nin içinden geçen yol güzergahının değiştirilmesi için Karayolları Genel Müdürlüğü ziyaret edilerek, burada da ilgili birimlerle görüşmeler yapıldı.

Kültür ve turizm alanında 2018 yılı yatırım programı için ilçemize kazandırılabilecek yatırımlar hakkında da Kültür ve Turizm Bakanlığı da ziyaret edildi.