“Habercilerin Gözünden 15 Temmuz Belgeseli” ödüle layık görüldü

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin ortak düzenlediği 22. Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.
 
9 farklı kategoride 18 haberin ödüle layık görüldüğü yarışmada, Abanalı iş adamlarımızdan Kadir Şengül’ün kızı, TRT muhabiri Burcu Şengül Bektaş, hazırladığı “Habercilerin Gözünden 15 Temmuz Belgeseli” ile “Haberciler Özel Ödülü”nün sahibi oldu.
 
Ödül töreni sonrası TRT mikrofonuna konuşan Bektaş, “O gece dışarıda olan tüm meslektaşlarım adına aldım ben bu ödülü. Biz aslında ‘Habercinin Gözünden 15 Temmuz’ derken bu belgesele haberciliğin kamera arkasında da neler olduğunu göstermeye çalıştık. Belgesel haberciler ödülüne layık görüldük. Layık gören herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Milletvekilimiz Hakkı Köylü, Abana’yı ziyaret etti

AK Parti Kastamonu Milletvekilimiz Hakkı Köylü, ilçemizi ziyaret etti.

Milletvekilimiz Hakkı Köylü, Abana ziyaretlerine AK Parti İlçe Başkanlığı ile başladı. Belediye Başkanımız Altan Erdoğan ve AK Parti İlçe Başkanı Ali Oğuz tarafından karşılanan Milletvekilimiz, teşkilat binasında belediye başkanımız, meclis üyelerimiz ve partinin yönetim kurulu üyeleriyle görüşmelerde bulundu.

Çarşı içindeki vatandaşlarımızla da sohbet eden sayın vekilimiz, merhum Belediye Başkanımız Rıdvan Oyar’ın eşi Seda Oyar’ı da ziyaret etti.

Milletvekilimiz Hakkı Köylü, merhum başkanımız Rıdvan Oyar ile şehidimiz Ömer Şenel’in kabri başında dua ettikten sonra ilçemizden ayrıldı.

 

Abana İnönü Anadolu Lisesi kazandırıyor!

İki yıl önce “Başarıyı uzaklarda aramayın”, slagonu ile yola çıkan ve sahilde tercih edilen bir Anadolu Lisesi olmayı hedefleyen ilçemizin İnönü Anadolu Lisesi başarılarını arttırmaya devam ediyor.
 
Bu yıl 12 mezun veren Anadolu Lisemiz 2017 ÖSYM de 11 öğrencisini üniversiteye yerleştirerek geçen yıl %89 olan yerleştirme başarısını bu yıl % 92 ye taşımıştır. 11 öğrenciden 6 öğrenci Mühendislik, mimarlık, öğretmenlik gibi 4 yıllık fakültelere , 5 öğrenci de iş alanı geniş olan iki yıllık iyi bir MYO’ya yerleşmiştir.
 
Okul Müdürü Recep ATAK, yaptığı açıklamada, “İlçe Kaymakamlığımızın, Belediye Başkanlığımızın, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Abanalı hayırsever vatandaşlarımızın ve velilerimizin desteği, değerli Öğretmenlerimizin özverili ve Öğrencilerimizin azimli çalışmaları ile kaliteyi artırmaya devam edeceğiz, daha büyük başarılara imza atmak için sabırsızlanıyoruz. Üniversiteye yerleşen öğrencilerimizi de tebrik eder, başarılar diliyorum. Ayrıca İnönü Anadolu Lisesi öğretmen ve personeline de bu başarı tablosu için çok teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Abana Belediyesi olarak öğrencilerimizin başarılarında büyük emekleri bulunan İnönü Anadolu Lisesi Müdürümüz Recep Atak ve eğitim kadrosunda yer alan öğretmenlerimizi kutluyor, öğrencilerimize başarılar diliyoruz.
 
1-Ebrar R. ÖZ: Konya Selçuk Ü. Mühendislik Fak. Elektrik Elektronik Mühendisliği
 
2-Neslihan KARA: Zong. Bülent Ecevit Ü. Ereğli Eğitim Fak. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
 
3- Aysu ARSLAN: İstanbul Kültür Ü. Eğitim Fak. Okul Öncesi Öğrt. Burslu
 
4-Dilara ÖZTÜRK: Rize Recep Tayyip ERDOĞAN Ün. Mimarlık Fak. Peyzaj Mimarlığı
 
5-Nurdem KÖSE:Trabzon KTÜ İktisadi İdari Bil. Fak. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 
6-Bayram AKGÜL: Nevşehir Hacı B. Veli Ü. Fen Edeb. Fak. Türk Halk Bilimi
 
7-Kevser EROL:Zong Bülent Ecev. Ün. Ahmet Erdoğan MYO Tıbbi Görüntüleme Tekn.
 
8-Kardem ÖZTÜRK: Samsun 19 Mayıs Ü. Çarşamba Ticaret Borsası MYO Bilgisayar Programcılığı
 
9-Şeyma Nur ÇİFTÇİ::Zong Bülent Ecev. Ün.Zong MYO Radyo TV Programcılığı
 
10-Alper Can SÖNMEZ:Karabük Ü. Eskipazar MYO Özel Güvenlik ve Koruma
 
11-Eren Kadir SIVAR:Girne Amerikan Üniv. MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği-İngilizce-Tam Burslu)

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Abana’yı ziyaret etti

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin (KGC) yönetim kurulu üyeleri, ilçemizi ziyaret etti.

KGC’nin Abana temasları, merhum Belediye Başkanımız Rıdvan Oyar ile Şehidimiz Ömer Şenel’in kabrinin bulunduğu 700. Yıl Şehitler ve Gaziler Anıtı’nın ziyaret edilerek, dua yapılmasıyla başladı.

Burada, Belediye Başkanımız Altan Erdoğan ve AK Parti Abana İlçe Başkanı Ali Oğuz tarafından karşılanan KGC heyeti, daha sonra belediyemizi ziyaret etti.

Ziyarete ilişkin Belediye Başkanımız Altan Erdoğan’ın açıklamaları

TÜİK’in 2016 yılı sonu verilerine göre 3 bin 300’ü şehir, 670’i köy olmak üzere toplam 3 bin 970 nüfusa sahip, yaz aylarında ise zaman zaman bu nüfusun 10 katı ziyaretçi ağırlayan Abana, kurtuluşunu ‘Sahil Tahkimatı’ projesinde görüyor.

Merhum Belediye Başkanı Rıdvan Oyar’ın da en büyük hayallerinden birisi olan Sahil Tahkimatı projesi hakkında bilgi veren Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan: “Eylül ayı içerisinde projenin yapım ihalesinin yapılması planlanıyor. 40 Milyon TL gibi bir ihale bedeli var. Abana’nın geleceğinin kurtulması adına en önemli proje bunu görüyoruz” diye konuştu.

HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞACAĞIZ VE ÇABALAYACAĞIZ

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) üyeleri, Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan’a taziye ve hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Konuşmasının hemen başında merhum belediye başkanı Rıdvan Oyar’a değinen Başkan Erdoğan: “Belediye Başkanımız herkes tarafından takdir edilen bir kişiydi. İkinci döneminde ekibinde yer aldık, onunla çalışmak bizlere nasip oldu. İstemezdik ama kısa sürede aramızdan ayrıldı. Allah’ta bizlere böyle bir görev verdi. İnşallah hedefler noktasında bizler çalışacağız ve çabalayacağız” dedi.

KURTULUŞ PROJESİ İÇİN İHALE EYLÜL AYINDA

Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan, Abana’nın kurtuluş projesi olan Sahil Tahkimatı hakkında bilgi verdi.

Bu projenin merhum belediye başkanı Rıdvan Oyar’ın da en büyük hayallerinden birisi olduğuna dikkat çeken Erdoğan: “Abana, sahil ilçelerimiz arasında öne çıkan turizm ağırlıklı bir ilçemiz. Sahil bandında aşırı deniz dalgaları kıyı erozyonuna sebebiyet veriyordu. Bununla alakalı da bakanlığımız ile çeşitli görüşmeler defalarca yapıldı. Abana sahiline 24 adet batık mendirek yapılacak. Karadeniz’in o hırçın dalgaları geride durdurulup sahil erozyonu önlenecek. Bununla ilgili ciddi bir aşamaya gelindi. Eylül ayı içerisinde ihalesinin yapılması planlanıyor. 40 Milyon TL gibi bir ihale bedeli var. Abana’nın geleceğinin kurtulması adına en önemli proje bunu görüyoruz. Tüm sahile 24 adet batık mendirek yapılacak, her arada bir cep oluşacak ve doğal bir kumsal meydana gelecek. Derinlikte belli bir kotta olacak. Çok güzel bir proje olacak. Şu anda 7 kilometre sahil bandımız var, bu proje tamamlandığında yüzde 90’ını denize girilebilir durumda olacak. Bu projede Milletvekilimiz Hakkı Köylü’nün emeği çok büyük. İlk başta koordine etti ve bize yardımcı oldu, projemizi oldukça öne aldırdı. Diğer milletvekillerimiz de çok yardımcı oldular. Bu proje başkanımız Rıdvan Oyar’ın da en büyük hayaliydi” diye konuştu.

GEÇMİŞTE BİLİNÇSİZCE DAVRANILDI

Abana’ya yıllarca sahilin kum ambarı gözüyle bakıldığını kaydeden Altan Erdoğan: “Bilinçsiz bir şekilde davranıldı. Geçmişteki bazı belediye başkanları daldırdılar kepçeyi, kumu yüklediler ve çevredeki ilçelere buradan kum gitti. Doğada da denge var. Bu dengeyi bozarsanız bazı handikaplar da ortaya çıkıyor. Devletimiz sahili korumak adına şu anda büyük bir projeyi hayata geçirmek üzere” dedi.

DENİZ DEŞARJ PROJESİ

Konuşmasının devamında Deniz Deşarj projesi ile ilgili bilgi veren Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan: “Deniz deşarj dediğimiz 4 Milyon TL bedelli bir projemiz var. Bu sadece Abana değil, Abana ve Bozkurt ilçelerimizi yakından ilgilendiren bir proje. Bununla ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı zaten bir süre verdi. Kıyı sahillerinde mavi bayrak olması ve kanalizasyonun denize gelişigüzel değil de, profesyonel bir arıtmayla ve açığa gelecek şekilde boşaltılmasıyla ilgili. Yerel bütçemiz sınırlı. Bunun 2 Milyon TL’si Devlet tarafından hibe, geri kalanını ise iki ilçemiz ortak hareketle bunu çözmesi gerekiyor. İlk etapta yerinin onaylanması, hibe bedelin çıkmasına müteakip bizler burada kredimizi çekeriz, öz kaynaklarımızı kullanırız ve bir şekilde bunu yapacağız. Bunu sadece biz değil, Bozkurt ilçemiz de bu projede olacak” dedi.

ULAŞIM SIKINTIMIZ VAR

Abanalılar olarak en büyük sıkıntılarından birisinin ulaşım olduğunu ifade eden Belediye Başkanı: “Kastamonu’dan ve ilçelerimizden Abana’ya gelen insanlarımız Karadeniz’in yollarına alışkın. Akdeniz’den gelen insanlarımız, yolu gördüklerinde bir daha gelmek istemiyor. Tabi doğal güzelliklerimizi görmek için gelenler var ama ulaşım çok etkiliyor. Yolun kalitesi artırılsa bu da yeterli olur” dedi.

FESTİVAL YAPILMAYACAK

Başkan Erdoğan, Belediye Başkanı Rıdvan Oyar’ın vefatı nedeniyle bu yıl festival yapılmayacağını açıkladı. Erdoğan: “Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle yapılmadı, bir önceki yıl da terör saldırıları nedeniyle Genel Merkezimiz tarafından festivaller iptal edilmişti. Üç yıldır şenliklerden uzaklaştık, önümüzdeki yıl kültür ve sanata sportif etkinliklerde ilave edeceğiz ve bu açığı zengin bir programla önümüzdeki yıl kapatacağız” diye konuştu. (KGC)

Rıdvan Oyar Futbol Turnuvası bugün başlıyor

Merhum Belediye Başkanımız Rıdvan Oyar’ın anısına, sporsever gençlerimiz Mustafa Kara ve Vedat Bilgi tarafından organize edilen “Abana Rıdvan Oyar Halı Saha Futbol Turnuvası” bugün (07.08.2017 Pazartesi) başlıyor.

Turnanın startı saat 20’de Temiz-İş ve Mutlu Doğrama karşılaşmalarıyla verilecek. Akabinde saat 21.30’da Heyamola-Tatilya Resort, saat 23’te Yongboys ve Gedikoğlu karşılaşmaları oynanacak.

İki grupta çekilen kuralar ise şu takımlardan oluştu:

A Grubu:
1)MUTLU DOĞRAMA
2)HEYAMOLA TEAM
3)GEDİKOĞLU AKADEMİ
4)TEMİZ İŞ MOBİLYA
5)YONG BOYS
6)TATİLYA RESORT

B Grubu:
1)YEŞİLYUVAOCAKBAŞI
2)ÇETİNSPOR
3)HASBAHÇE
4)AYDIN ELEKTİRİK
5)A.G.B
6)ABANA İLETİŞİM

Abana Belediyesi olarak üm takımlara başarılar, karşılaşmaların merhum başkanımıza ve ilçemize yakışır bir şekilde, fair play çerçevesinde geçmesini diliyoruz.

Şehit Ömer Şenel balıkçı barınağında tarama çalışmaları

İlçemiz Şehit Ömer Şenel Balıkçı Barınağı’nın ağız kısmında kum tarama çalışmaları yürütüldü.

Girişimler neticesinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Samsun Denizdibi Tarama Başmühendisliği filosuna ait dökü ve tarak gemileri, barınağın ağız kısmında çalıştı.

Balıkçılarımızın giriş ve çıkışlarını kısıtlayan, yaklaşan sezon öncesi risk oluşturan sığ bölge ilgili ekiplerin çalışmalarıyla genişletildi.

Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, çalışmalar neticesinde barınağın giriş ve çıkışlarında tehlike arz eden kumların taranarak açıkta bir noktaya dökü gemisi ile döküldüğünü söyledi.

Başkanımız, çalışmaların yapılmasında büyük katkı ve destekleri olan Valimiz Yaşar Karadeniz’e, AK Parti Kastamonu Milletvekillerimiz Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir’e, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’mıza ve Samsun Bölge Müdürlüğü’ne teşekkürlerini sundu.

Parke yol çalışmaları devam ediyor

Belediyemizce turistik tesislerin bulunduğu Kamil Demircioğlu Caddesi üzerinde eksikliği hissedilen parke yol çalışmalarının tamamlanması için çalışmalar devam ediyor.

Jandarmanın karşısından itibaren başlayan, kaymakamlık lojmanından karayolları çıkışına kadar sürdürülecek olan çalışmalarda Talat Mümtaz Yaman Parkı’na ulaşıldı.

Çalışmaların önümüzdeki hafta içerisinde tamamlanması ve yolun eksiksiz bir şekilde halkımızın kullanımına sunulması hedefleniyor.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’dan ziyaret

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Belediye Başkanımız Altan Erdoğan’ı makamında ziyaret etti.

 

Azdavay’da merhum başkanımızın anısına motokros yarışı

Azdavay’da gerçekleştirilen Türkiye Süper Enduro Şampiyonası’nın 3. ayak yarışlarında 17 Haziran’da kaybettiğimiz merhum Belediye Başkanımız Rıdvan Oyar’ın anısına yarış etabı yapıldı.

Sporcular, zorlu parkurda başkanımız anısına yapılan yarışlarda derece elde edebilmek için kıyasıya bir mücadele sergiledi.
Azdavay Belediyesi ile Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) işbirliğiyle Suğla Yaylası’nda yapılan NTV Spor’da canlı yayınlanan yarışlarda dereceye giren Sinan Memnun, İzzet Kazdağ ve Emre Coşar’a hediyelerini Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ceylan, plaketini ise merhum başkanımızın eşi Seda Oyar verdi.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan, Kastamonu Valimiz Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekillerimiz Metin Çelik ve Murat Demir, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay, Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, il ve ilçe protokol üyelerinin de katıldığı etkinlik yöre halkının yanı sıra il dışından gelen birçok mecara severin de ilgisini çekti.

İlçemizde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif programı

 

İlçemizde 17 Haziran’da ahirete intikal eden merhum Belediye Başkanımız Rıdvan Oyar’ın 40’ı dolayısıyla başkanımız için, babası Çanak Mehmet Oyar, annesi Zehra Oyar ve şehidimiz Ömer Şenel ile tüm şehitlerimiz ve ahirete intikal edenlerimiz için Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif programı düzenlendi.
 
Oyar ailesi tarafından, Sahil Yeni Camisinde yapılan programa ünlü mevlithanlar İsmail Coşar-Bilal Demiryürek, Mehmet Atıcı, Furkan Tıraşçı katıldı.
 
Programda kaside ve ilahiler okunarak, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.
 
Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın, yaptığı konuşmada, okunan Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif ile yapılan duaların kabul olmasını temenni etti.
 
Ahirete intikal eden Başkan Oyar’a da Allah’tan rahmet dileyen Aydın, “Bugün, hocalarımızın okuduğu kasideler ve ilahiler, yaptığımız dualarla hepimiz gönlü dirildi. İnşallah, merhum başkanımız, şehitlerimiz ve ahirete intikal edenlerimizin ruhları da bunlardan haberdar olacak. Okunan Kur’an-ı Kerim’in, kaside ve ilahilerin, yapılan duaların kabul olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyoruz. Allah, mekanlarını cennet eylesin.” dedi.
 
Programa, merhum başkanımızın ailesi ve yakınları ile AK Parti Kastamonu Milletvekilimiz Murat Demir, Abana Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, Araç Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu, Çatalzeytin Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz, Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Şehidimiz Ömer Şenel’in babası Cemal Şenel, belediye meclis üyelerimiz, kurum müdürleri, iş adamlarımızdan Remzi Gür, Gençlik ve Spor Eski Genel Müdürü ve Başbakanlık Müşaviri Yunus Akgül, AK Parti Kastamonu İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve ilçe teşkilat başkanları ve çok sayıda ilçe sakinimiz katıldı.