Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Sporları, Su ve Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Abana’da sportif dalış eğitimlerinin uygulamaları yapıldı.
Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Bilen, sportif amaçlı dalış eğitimlerinin sürdürüldüğünü ifade ederek, yeni dalgıçların yetiştiğini belirtti.
 
Bir ve iki yıldız dalış eğitimlerinin başarıyla tamamlandığını anlatan Bilen, “Dalgıç adaylarına teorik eğitimlerin verilmesinin ardından Abana ilçesinde uygulama dalışı yaptırıldı. Karadeniz’in görülmemiş su altı güzellikleri keşfetmek, bunları görüntülemek ve teorik bilgileri uygulamada geliştirmek adına çok güzel bir faaliyet gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.
 
Merkezin müdür yardımcısı Dr. Ali Eslem Kadak ise, rehberliğinde yapılan dalışlarda 9 kursiyerin eğitimlerden başarıyla geçtiğini dile getirdi.
 
Kastamonu’nun, Karadeniz’de eşsiz güzelliklere sahip bir kent olduğuna dikkati çeken Kadak, şunları kaydetti:
 
“Abana’da Hacıveli kayalıklarının muhteşem görüntüleri arasında faaliyetlerimizi yaptık. İnsanlara denizi sevdirmek, suyun altına farklı bir açıdan bakmalarını sağlamak istiyoruz. Öğrencilerimiz, yaptığımız çalışmalarla su altının eşsiz dünyasını keşfetmenin mutluluğunu yaşadı. Dalış eğitimleri fakültemiz bünyesinde yaz sezonu boyunca devam edecektir. İlgili olan herkes, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu yetkili merkezi olan fakültemizde eğitimleri alarak bu güzellikleri bizlerle keşfedebilir.”
 
Kadak, kurallara uyulduğu takdirde dalış için risklerin ortadan kalktığına işaret ederek, “Tüm kurallara ve dalış rehberine uyulduğu takdirde dalışın hiçbir riski yok. Çünkü su altında kurallar çok katı, bunlara uymayan birinin dalış yapması da zaten mümkün değil. Örneğin, futbol bugün ilgisi olan herkes tarafından oynanır ama dalış öyle değil. Eğitmenlere ve kurallara birebir uyulmak zorunda. Yapılan bir istatistik çalışmasına göre bowlingde yaralanma riski, dalışa göre daha fazla.” diye konuştu.
 

Henüz hiçbir yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.