Gezip-Görülecek Yerler

Batı Karadeniz de yeşil ve maviyle iç içe bir cennet: ABANA

Benzersiz konumu, denizden doğup denizden batan güneşi, Karadeniz’in iç açan orman havası ile Abana’da tüm yorgunluklarınızı bir kenara bırakarak kendinize geleceksiniz.

Abana’da günlük hayatın stresinden her şeye uzak, sadece ve sadece kendinize yakın olacaksınız. Dakikalar saatleri, saatler günleri kovalarken hayatın size, sizin hayata gülümsediğini fark edeceksiniz.

Küçük bir rüya ülkesi gibi Abana…

Karadeniz’in adeta saklı cenneti olan doğa harikası Abana’da derelerin, bazen damla damla, bazen de sel gibi coşkun akan sularının denize vuslatına, su ile yunusların sonsuz aşkına, onlarca çeşit kuşların ormanın derinliklerinden gelen şarkılarına, sahilde martıların cıvıltılarına şahitlik edecek, ruhunuzu dinlendireceksiniz.

Kastamonu ilinin Karadeniz sahilinde yer alan ilçesi Abana’da toplam sahil uzunluğu 11 kilometre olup yüzölçümü 33 kilometrekare, en yüksek rakımı 300 metredir. Sırtını çam ve kestane ormanlarına yaslayan, bir yüzü de Karadeniz’in masmavi derinliğine uzanan Abana, her yıl nüfusunun 10 ila 15 katı ziyaretçi potansiyeline sahiptir.

Her mevsim büründüğü doğal güzelliklerle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Abana, özellikle fotoğraf ve doğa tutkunlarını kendine çekmektedir. Yılın her döneminde birçok ilden fotoğraf gezginleri Abana’yı ziyaret ederek, burada çalışma yürütmektedir.

Güneşin denizden doğup denizden battığı ender yerleşim yerlerinden biri olan Abana’da doğa,  ziyaretçilerine her mevsim farklı güzellikler sunmaktadır. Sessiz, sakin, huzurlu ve doğa ile iç içe bir tatil fırsatı sunan Abana’da sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyacağız…

Hacıveli Kanyonunda, doğanın kucağında nefes açan bir parkurda unutulmaz bir yürüyüş yapabilir, Harmason bölgesindeki asırlık çınar ağaçlarının gölgesinde huzurla kucaklaşabilir, tarihi Hacıveli kayalıklarından güneşin doğuşuna ve batışına tanıklık edebilir, birbirinden güzel yöresel lezzetleriyle damak tadınızı şenlendirebilir, kendine özgü mevsim salatası eşliğinde taptaze sunumuyla Karadeniz’in lezzetli balıklarını nezih mekanlarda tüketebilir, muhteşem bir tekne turu ile Karadeniz’in el değmemiş koylarında kendinizi Karadeniz’in serin sularında rahatlatabilir, kent ve gezi ormanından kuş bakışı Abana’yı ve Karadeniz’in uçsuz bucaksız manzarası izlerken tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Eğer fotoğraf ve doğa tutkunu ya da yaban hayatı meraklısıysanız Abana tam sizin için eşsiz bir tatil seçeneği olacaktır. Trekking parkurlarında sincap, karaca gibi birçok doğal yaşamın canlısını görme fırsatını yakalayabilir, birçok güzelliği yerinde görebilirsiniz.

Kendinize ve ailenize güzel bir vakit ayırmak istiyorsanız, o halde doğru yerdesiniz. Abana, sizleri bekliyor.