Zeytinlikte aşure ikramı

İlçemiz Zeytinlik bölgesinde, her yıl Muharrem Ayı dolayısıyla geleneksel hale getirilen aşure ikramları sürdürüldü.

Aşure ile mancar yemeği ikramının yapıldığı programa Belediye Başkanımız Altan Erdoğan da katıldı.

Programa, ilçe sakinlerimizin ve misafirlerimizin de ilgisi yoğundu.

 

Abana Yurt Camisi açıldı

İlçemizde “Cemile-İsmet Şen Öğrenci Konukevi ve Sosyal Tesisleri”nde yer alan “Abana Yurt Camisi” kılınan Cuma namazıyla birlikte halkımızın kullanımına açıldı.
 
3 Aralık 2015’te temeli atılan binadaki çalışmaların tamamlanması ve öğrenci kabulüne başlamasıyla içerisindeki cami de ibadete açıldı.
 
Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu’nu ilçemize kazandıran Yılmaz ailesinin bağışlamış olduğu arazi üzerine, Yeşilyuva köyümüzden hayırsever büyüğümüz İsmet Şen ve ailesi tarafından yaptırılan binadaki camide bugünden itibaren Yurt Camisi’de hizmet verecek.
 
Müftümüz Ahmet Tokgöz, caminin inşasında her şeyin ayrıntılarıyla düşünüldüğünü, emsalleri arasında hiçbir farkı olmaksızın ibadete açıldığını söyledi.
 
Kılınan cuma namazının ardından, dünya var oldukça caminin açık olacağını vurgulayan Müftümüz, “Burada yalnızca cuma vakitleri değil beş vakit namaz kılınabilecek. Allah, hayır sahiplerimizin hayırlarını kabul etsin. Buranın yapılmasında ve hizmete sokulmasında emeği geçen herkesten razı olsun.” diye konuştu.
 
Caminin açılışına Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, hayırsever büyüğümüz İsmet Şen ve eşi Cemile Şen ile oğlu Cemal Şen, esnaflarımız, vatandaşlarımız ve öğrenciler katıldı.
 
Binanın ilçemizde kazandırılmasında büyük destekleri bulunan Yılmaz ve Şen ailelerine, Türk Kızılayı Avrasya Şubesi ile Kastamonu Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü’ne, binanın inşa aşamasında özveriyle çalışan işçilerimize ve belediye personellerimize teşekkür ediyor, binanın kazandırılmasına öncülük eden merhum Belediye Başkanımız Rıdvan Oyar’ı da rahmet ve özlemle anıyoruz.

Elmaçukuru köyünde aşure ikramı

Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, Abana İl Genel Meclisi Üyesi Ziya Eker tarafından Muharrem Ayı dolayısıyla Elmaçukuru köyünde gerçekleştirilen aşure ikramına katıldı.

Pazar yerinde zemin iyileştirme çalışmaları tamamlandı

Belediyemizce, yapıldığı günden bu yana hiçbir bakım-onarım görmeyen Yöresel Ürünler Pazarı’nın yenilenmesi için başlatılan çalışmalarda zemin iyileştirme çalışmaları tamamlandı.

İlk etapta çatı kısmı yenilenen pazar yerinde esnaflarımızın daha iyi koşullarda hizmet verebilmesi, vatandaşlarımızın da daha rahat bir alanda alış-veriş yapabilmeleri için zemine beton atıldı.

Tamamlanan çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, 3 bölüm halinde gerçekleştirecekleri çalışmalarda ilk iki etabın tamamlandığını, son olarak satış yapılan tezgahların bakım ve onarımlarından sonra çalışmaların sonlandırılacağını belirtti.

19 Eylül Gaziler Günü

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Abana ve Bozkurt ilçeleri ortak bir program düzenledi.

İki ilçe sınırındaki 700. Yıl Şehitler ve Gaziler Anıtında düzenlenen tören, çelenklerin sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Törende, iki ilçenin Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sırasıyla Şehitler Anıtına sunuldu. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Jandarma Astsubay Çavuş Selim Balcı yaptı.

Konuşmanın ardından öğrenciler şiirlerini seslendirdi. Törenin sonunda Kaymakam Akbulak programa katılan şehit yakınları ile gazilerle sohbet ederek, günün anısına fotoğraf çektirdiler.

Törene, Bozkurt Kaymakamı ve Abana Kaymakam vekili Barbaros Akbulak, Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan, Bozkurt Belediye Başkan vekili Hasan Acar, Abana ilçe Jandarma Komutanı Erdal Aksu, Bozkurt ilçe Jandarma Komutanı Fikret Dinç, Abana Emniyet Amiri Ferhat Gül, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Başkanımızın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

“Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’ unvanı verilişinin yıldönümünü ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü en kalbi duygularımla tebrik ediyor, tüm gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Ahirete intikal eden gazilerimizi ve tüm şehitlerimizi de saygıyla anıyorum. Vatan size minnettardır.”

Altan Erdoğan/Abana Belediye Başkanı

Kaymakam Vekilimiz Murat Acar’a veda  yemeği

Bozkurt Kaymakamı ve Abana Kaymakam Vekili Murat Acar’ın Çorum’un Ortaköy ilçesine atanması nedeniyle veda yemeği düzenlendi.

İlişi Konak Otel’de, iki ilçe protokolü, daire amirleri ve memurları ile muhtarlar, eski İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen programda konuşmaların ardından ilçelerin anısına hediye takdimleri yapıldı.

Veda yemeğinde konuşan kaymakamımız Murat Acar, ilk görev yeri Bozkurt’u ve vekillik yaptığı Abana’yı unutmayacağı belirterek, katılımcılardan helallik istedi ve konuşmasını sonlandırdı.

Kaymakamımıza yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, yeni görev yerinde başarılar diliyoruz.

Başkanımızın “Yeni Hicri Yıl” Mesajı

Belediye Başkanımız Altan Erdoğan’ın “Yeni Hicri Yıl Mesajı:

“Hicret, dünümüz ve bugünümüze ışık tutarak yarınlarımızın idrakine varmamızı sağlayacak önemli bir mesajdır. Yeni Hicri yılımızı tebrik ediyor, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyorum.”

Altan Erdoğan/Abana Belediye Başkanı

 

Başkanımızdan Çayırcık Mahallesi’ne ziyaret

Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, ilçemiz Çayırcık Mahallesi’ni ziyaret etti.

Mahalle muhtarı Hikmet Yuvarlak’ın ve mahalle sakinlerimizin talepleri üzerine, belediye ekiplerimizce gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanımız Altan Erdoğan, mahalle sakinlerimizle muhtarlık binasında sohbet etti.

Mahalle Muhtarımız Hikmet Yuvarlak, Belediye Başkanımız Altan Erdoğan ve ekiplerimize teşekkür ederek, “Saygıdeğer başkanımız ve kıymetli ekibi, mahallemizin eksiklerini giderme noktasında büyük bir çaba gösterdiler. Mahallemizin girişinden, mezarlıkların ve bayram yerinin bakım-onarımlarına kadar birçok çalışmayı kendilerinin sayesinde gerçekleştirdik. Teşekkür ediyoruz.” dedi.