Abana Ekonomisi

Abana Ekonomisi

Abana için hayati önem taşıyan Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksek Okulunun temeli 4 Aralık 2010 tarihinde atılmıştır. Yapım çalışması biten okulun 2013 yılında eğitim-öğretime açılmıştır. Şuan itibariyle okul bünyesinde 200’ün üzerinde öğrenci bulunmaktadır.

Yüksek okulun açılmasıyla hem sosyal hem de ekonomik anlamda ilçemize büyük katkı sağlanmaya başlamıştır. İlçemizde tarıma elverişli yeterli arazi olmadığı gibi, arazinin genellikle meyilli olması ve çalışabilecek genç nüfusun olmayışı sebebiyle tarımsal faaliyetler genellikle küçük çapta olup sebze ve meyve üretiminin hane halkının ihtiyacına yönelik olarak yapıldığı ve genelde ticari amaçlı olmadığı görülmektedir.

İlçemizde hayvancılık da gelişmemiştir. İlçemiz sınırları içerisinde 25 civarında sera mevcudu vardır. Ayrıca kivi yetiştiriciliği halkımız tarafından talep görerek, üretim yapılmaktadır. Doğal şifa kaynağı kestane balının ve diğer arı ürünlerinin üretimi yaygındır. Tarımsal kalkınma ve su ürünleri kooperatifi, Esnaf Odası Kooperatifi, Abana Sanayi Sitesi Kooperatifi olmak üzere 4 adet kooperatif vardır. Balıkçılıkla geçimini temin eden aileler mevcuttur.

İlçemizin ekonomik yönden diğer bir gelir kaynağı ise turizmdir. İlçemizde 3 adet tatil köyü, 3 adet otel, 2 adet motel bulunmaktadır. Ayrıca 3 yıldızlı bir otelin 2013 yılının Ağustos ayında açılışı yapılmıştır. Ev Pansiyonculuğu yaygınlaşmıştır. İnşaat sektöründe hızlı bir gelişme vardır. İlçedeki ticari hayat yeteri kadar gelişmemiştir. Çarşamba günleri halk pazarı kurulmaktadır.