Abana yaşadığımız büyük afetin yaralarını hızla sardı

✅11 Ağustos 2021 tarihinde bölgemizde yaşadığımız büyük sel afetinin Abana’da oluşturduğu ağır yaraları devletimizin desteğiyle hızla sararak bir yıl içerisinde proje ve yatırımlar noktasında çok ciddi bir mesafe kat ettik.

✅Abana Sanayi Sitesi, yeni yaptığımız kapalı halı saha, kapalı spor salonu, yürüyüş parkuru kazandırarak zemin kaplamasını yenilediğimiz şehir stadyumu, belediye araç parkımızdaki birçok araç ve kademe binamız tarihin en ağır sel felaketi sonrasında kullanılamaz hale geldi.

✅Birçok evin bodrum ve giriş katlarını su bastı, altyapı hatlarımız devre dışı kaldı.

✅Afetin hemen ardından bölgemize gelerek çalışmaları koordine eden İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Kasapoğlu, Belediye Başkanımız Yunus Akgül’ün de eşlik ettiği incelemelerle Abana’yı yeniden ayağa kaldırmak için in andan itibaren yanımızda oldu.

✅Büyük afetin sene-i devriyesinde Abana, devletimizin desteğiyle hızla ayağa kalktı.

Bir yıl içerisinde;

✅120 ve 180 metrekare olmak üzere 40 dükkândan oluşan Abana sanayi sitesi yeniden, modern bir şekilde inşa edilerek anahtar teslim sürecine hazır hale getirildi.

✅Kullanılamaz hale gelen şehir stadyumu, kapalı halı saha ile kapalı spor salonunun yeniden Abana’ya kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.

✅Abana için çok ciddi yatırımlar olan kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyu altyapıları için hazırlanan projeler hızla hayata geçirildi.

✅Geldiğimiz bu süreçte yağmur suyu altyapısı için çalışmalar tamamlandı, kanalizasyon tamamlanma noktasına geldi, içme suyu altyapısı yenileme işi içinde çalışmalar devam ediyor.

✅Yaşadığımız zor süreçte bölgemizi ziyaret ederek, buradaki çalışmaları yerinde inceleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği doğalgazın 2022 yılı içerisinde kullanıma sunulması çalışmalar hızla ilerliyor.

✅Abana merkezde afete maruz bölgede kalan konut ve iş yerlerinin yıkım çalışmaları tamamlandı.

✅32 metre olan Ezine Çayı’nın genişliği iki katına çıkarıldı, çalışmadan etkilenen Atmeydanbaşı mezarlığında 62 mezarın uygun bir alana nakilleri gerçekleştirildi.

✅Türk Telekom ve enerji nakil hatları yenilendi.

✅Bağlık Mahallesi’nde TOKİ tarafından 120 konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı.

✅PTT binasının arka tarafında kalan alan üzerinde kentsel dönüşüm projesi hazırlandı.

✅Tek bir tornavidası dahi kalmayan kademe binamızı eski otogar binasında yeniden bütün araç gereçleri ve ekipmanlarıyla eksiksiz bir şekilde kullanıma açtık.

✅Yaklaşık 10 milyon TL’lik dev bir yatırımla selde zarar gören araçlarımızdan kullanılabilecek durumda olanların bakımlarını yaptırdık, onarımı mümkün olmayanların yerine yeni araçlar ekledik, belediyemizin ihtiyacı olan silindir, greyder, forklift gibi araçları da envanterimize ekleyerek hizmete sunduk.

✅Destekleriyle yanımızda olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve bakanlarımıza, bölge ve kurum müdürlerimize çok teşekkür ediyoruz.

11.08.2022
Güncel Haberler
BAŞIMIZ SAĞ OLSUN
14.02.2023