Bu dünya bizim memleket projesinde Abana’yı dünyaya tanıttılar

Türkiye, İspanya ve Ürdün’den 7 İngilizce öğretmeninin bir araya gelerek imza attığı “Bu Dünya Bizim Memleket Projesi”yle Abana ve Kastamonu dünyaya tanıtıldı.

Projenin Türkiye etabında Abana İmam hatip Ortaokulu ve İnönü Lisesi İngilizce ve Almanca öğretmeni olarak görev yapan Nursel Şavak ve öğrencileri de yer aldı.

“Pandemi Sürecinde Turizm” temalı projede 11-14 yaş gurubundaki öğrenciler önce yaşadıkları çevrenin kültürünü, lezzetlerini ve doğal güzelliklerini keşfederek bu detayları projenin ortaklarına tanıttı.

Yine bu çalışma kapsamında interaktif etkinliklerle farklı deneyimler yaşama imkanı bulan öğrencilerimiz, projenin ana temasını olan Barış Manço’nun” Hemşerim Memleket Nere? adlı şarkısını tüm paydaşlarla birlikte söyleyerek, klip çekti.

Şavak, yaptığı açıklamada, projenin Avrupa Birliği (AB) bünyesinde Etwinning platformunda hazırlandığını ve 7 hafta sürdüğünü ifade etti.

Bu süreçte İspanya ve Ürdün’deki öğretmen ve öğrencilerle çok sıcak bir iletişimlerinin olduğunu anlatan Şavak, “Öğrencilerimiz yeni dostluklar kurdular, bunun yanı sıra Aydın, Niğde, Isparta ve Erzurum’un kültürünü de daha yakından tanıdık. Bizler de Abana ve Kastamonu’yu tüm proje ortaklarına çok güzel bir şekilde tanıttık. İlk fırsatta Abana’yı görmek istiyorlar, çok beğendiler bu da benim için büyük mutluluk.” dedi.

Proje kapsamında bir yemek kitabı da hazırladıklarını kaydeden Şavak, bu eserde yer alan Abana kaşık helvasının da İspanya ve Ürdün’de de tanındığına işaret ederek, “Projemiz Kastamonu Etwinning projeler dergisinde yerini aldı. Seneye de inşallah bunu erasmus+ yurt dışı projelerine taşımayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

04.06.2021
Güncel Haberler