Sosyo ekonomik gelişmişlik sıralamasında ülke genelinde 306 il içi sıralamada ikinci sıradayız

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız tarafından, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü aracılığıyla yaptırılan “Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE)” sonucu kamuoyu ile paylaşıldı.

Bölgelerinin, illerin ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran analiz çalışmaları olan SEGE-2022 kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanıldı.

Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenerek, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırıldı.

Yapılan çalışmaya göre, Abana “sosyo-ekonomik” gelişmişlik sıralamasında ülke genelinde 973 ilçe arasında 306, il içi sıralamada ise 2. sırada yer aldı.

Kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği ve bir hayali gerçeğe dönüştürdüğü doğalgaz çalışmaları ile modern şehir altyapısına kavuşturduğumuz Abana’mızı, sokak sağlıklaştırma, meydan düzenleme, açık spor tesisleri, sahil yürüyüş ve bisiklet yolu yatırımlarımızla da modern şehir görüntüsü kazandırdık.

Son olarak yol ve kaldırımlarımızı da yeniden inşa ederek, alt ve üst yapılarıyla eksiksiz bir ilçe konumuna taşıdığımız Abana’mızı Karadeniz bölgesinde örnek gösterilen bir ilçe konumuna taşımak için var gücümüzle çalışmaya, yeni proje ve yatırımlarla ilçemizi güçlendirmeye devam edeceğiz.

09.05.2023
Güncel Haberler